Miesięcznik Naukowo-Techniczny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego

Kampus Mościcki – nowa era polskiej chemii i farmacji

Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego (Łukasiewicz – IChP) rozpoczyna realizację jednego z najważniejszych projektów dla polskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego – Kampusu Mościcki.

Kampus Mościcki to inwestycja o wartości blisko 240 mln zł, współfinansowana z Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności, która pozwoli na utworzenie unikatowego ośrodka badawczo-rozwojowego. To impuls do dalszego rozwoju polskich innowacji i odbudowy krajowego przemysłu. Jak podkreśla dr inż. Ewa Śmigiera, dyrektor Łukasiewicz – IChP: Wzmacniamy kompetencje w obszarze chemii i farmacji, wychodząc naprzeciw teraźniejszym wyzwaniom.

Kampus o znaczeniu strategicznym

Projekt Kampus Mościcki zakłada utworzenie trzech zaawansowanych centrów badawczych: Centrum Rozwoju Technologii Niskoemisyjnych (CeTeN) i Centrum Rozwoju Produktów Farmaceutycznych i Pokrewnych (CeProFarm) – w ramach Kampus Mościcki I oraz Centrum Technologii Wytwarzania API (CeTeAPI) – w ramach Kampus Mościcki II. Każde z nich skoncentruje się na kluczowych dla Polski obszarach, jak energetyka niskoemisyjna, technologie farmaceutyczne i produkcja aktywnych substancji farmaceutycznych (API), gwarantując bezpieczeństwo zdrowotne oparte na krajowych zasobach.

Kompetencje i zaplecze badawcze na miarę Europy

Łukasiewicz – IChP, z dorobkiem obejmującym ponad 2000 patentów, umocni swoje kompetencje dzięki nowo powstającym siedmiu laboratoriom i 162 pozycjom unikatowej aparatury badawczej, które pozwolą na realizację innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych na skalę europejską. Wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów zapewni dostęp do technologii gotowych do wdrożenia (na poziomie TRL 9), co otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami nowe możliwości współpracy i rozwoju.

Platforma współpracy dla nauki i przemysłu

Nowe laboratoria w Łukasiewicz – IChP będą dostępne dla przedsiębiorstw o różnej skali, zarówno krajowych, jak i z zagranicy. Dzięki Kampusowi Mościcki Polska zyska dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które mają potencjał przełamywać bariery technologiczne i wdrażać innowacje w życie gospodarcze. Projekt ten jest kamieniem milowym w odbudowie polskiej chemii i farmacji, przyczyniając się nie tylko do rozwoju krajowej nauki, ale także do wzrostu znaczenia Polski na arenie międzynarodowej w zakresie badań chemicznych i farmaceutycznych.